Меню
Інтернет в житті дитини

ДІТИ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК НАВЧИТИ БЕЗПЕЦІ У ВІРТУАЛЬНОМУ СВІТІ

Діти та Інтернет: найбільш розповсюджені запитання батьків

 Розкажіть дітям про безпеку в інтернеті

Безпека дітей у мобільному інтернеті

   

Довіра в родині

Основна рекомендація, що гарантує безпеку дитини в мобільному інтернеті - довірче спілкування з батьками. Дитина повинна знати, що головні експерти у всіх життєвих ситуаціях - її мама й тато. Не повинно бути таких тем, які дитина боялася б обговорювати з батьками й питань, які дитина посоромилася б поставити. На жаль, у багатьох родинах довірчі відносини втрачені, і батьки з дітьми живуть поруч, але не разом. Якщо такі проблеми є у Вас, прочитайте кілька простих рекомендацій, які зможуть відновити довіру у Вашій родині.

* Хоча б 15 хвилин у день спілкуйтеся з дитиною так, щоб ви дивилися одне одному в очі. Але тільки не тоді, коли Ви її лаєте! Контакт «очі в очі», повинен асоціюватися в дитини тільки з теплим, довірчим спілкуванням.
 * Починайте й закінчуйте день разом! Будіть дитину вранці, нехай вона бачить Ваш гарний настрій. Намагайтеся, у міру її віку, укладати її спати. Навіть діти 7 років люблять казку на ніч, а для дітей старше важлива щиросердечна бесіда.

Мобільний інтернет і діти різного віку

У дітей різного віку відрізняються інтереси, розуміння навколишнього світу й реакція на різні події. Дуже важливо зрозуміти, у якому вигляді й обсязі необхідний інтернет дітям у тому або іншому віці.

Дитині до 7 років цікаво й навіть необхідно грати, особливо - у розвиваючі й сюжетно- рольові ігри. Чому б не надавала перевагу дитина - віртуальним іграм або іграм з батьками й іншими дітьми, - усе буде корисно для її розвитку, зрозуміло, якщо дотримуватися обмежень за часом. Інакше віртуальні ігри можуть швидко стати для маляти сенсом життя, а реального спілкування дитина буде уникати. Відводьте на віртуальні ігри півгодини в день, а на ігри з однолітками - 3-4 години.

З 7 до 11 років, діти як і раніше полюбляють грати й прагнуть використати інтернет саме як майданчик для ігор. Але в цьому віці в дітей прокидається т. зв. соціальне «Я». Дітям важливо зайняти значуще місце в житті свого маленького світу: класу, школи, дружити з однолітками. Тут їй буде потрібна реальна допомога й проста увага батьків. Перші невдалі спроби дружби в початковій школі можуть травмувати дитину. У цьому випадку батьки  зможуть дати їй практичні поради зі встановлення контакту з однолітками, разом беручи участь у віртуальному спілкуванні в мережі. Зрозуміло, у всьому необхідно дотримуватися міри, і тоді інтернет стане дитині помічником у подоланні бар'єрів спілкування, партнером у розвиваючих іграх, учителем у вивченні іноземних мов, джерелом необхідної інформації для уроків і просто - музики, картинок і фотографій, мультфільмів і позитивних емоцій.

Дитина в 11-14 років - це підліток. І найголовнішою, значущою, провідною її
 діяльністю є спілкування з ровесниками. Тут мобільний інтернет може стати просто
незамінним помічником. Але, знову ж, всі добре в міру! Інтерактивне спілкування  потрібно обов'язково сполучати з реальним. Після 11 років у підлітків уже починає активно прокидатися інтерес до питань дорослого життя, психології статей і всього, що із цим пов'язане. Важливо, щоб відповіді на свої питання підліток знаходив у першу чергу в батьків, а не на сумнівних сайтах. Крім того, у цьому віці в дітей з'являються кумири:  співаки, спортсмени й артисти, про які їм хочеться довідатися все. У цьому випадку  інтернет - кращий помічник і інформатор. Але батькам потрібно бути пильними, адже  зірок найчастіше супроводжує скандальна інформація.

Дитина старше 14 років - уже досить доросла людина, що вважає, що сама краще знає,  як їй треба поводитися, яку музику слухати, що читати, з ким спілкуватися. Цікавтеся всім  тим, чим цікавиться Ваша дитина, намагайтеся вникнути в коло її інтересів і спілкуйтеся з  нею про них, навіть якщо це «не Ваша тема». Починаючи із цього віку з дитиною можна  говорити й про вибір майбутньої професії. А в інтернеті можна знайти безліч інформації,  що допоможе дитині визначитися, а Вам - контролювати й, якщо буде потреба,  коректувати вибір дитини, знаходячи більше повну інформацію про переваги й про  недоліки різних професій.
 

Новий драйв сімейного спілкування

Зробіть мобільний інтернет новим засобом сімейного спілкування. Придумайте цікаве для  Вас і Вашої дитини хобі, наприклад - шукайте в інтернеті веселі картинки, на якусь  тему, або - створіть спільний он-лайн фотоальбом, а фотознімки для нього робіть  мобільним телефоном. Під час спільного відвідування мобільного інтернету Ви  ненав'язливо можете розповідати дитині про культуру поводження в мережі, звертати  увагу на сховані погрози, аналізувати реакцію дитини на негативну інформацію й т. д.
 

Розвиватися з інтернетом

Розмовляйте з дитиною про те, що нового й цікавого вона довідалася з мобільного  інтернету. Але спочатку - розповідайте, що важливого й корисного Ви робите з його  допомогою самі. Разом з дитиною знаходите в інтернеті відповіді на питання, що її  цікавлять. Навчить її, як за допомогою інтернету можна уникнути складних ситуацій,  наприклад, не заблукати в незнайомому місці, використовуючи карти; як знайти  необхідну інформацію або одержати пораду. Покажіть їй, скільки цікавого і корисного  можна знайти в Мережі. Але показуючи дитині багатогранність інтернету, не забудьте  розповісти про правильне ставлення до нього. Наприклад, можливість онлайн-спілкування  із другом, що живе далеко - це одна із чудових можливостей мобільного інтернету, а от  спілкування винятково з віртуальними друзями - це вже крайність. 
 

Обережно, кібер-злочинці!

Як і в реальному житті, в інтернеті можуть зустрітися люди, що бажають утертися в  довіру до Вашої дитини з корисливими або злочинними намірами. Щоб убезпечити свою  дитину, Вам необхідно знати, якими прийомами злочинці користуються найчастіше:

1. Намагаються викликати жалість. Наприклад, розповідять, що їдуть із країни, і не  можуть взяти із собою чудового кошеняти, тому шукають гідного для нього хазяїна; запропонують дитині зустрітися й подивитися/забрати нещасну тварину.
 2. Привертають увагу за допомогою незвичайних, яскравих речей, які так подобаються  дітям, а потім - пропонують купити/виграти/одержати в подарунок при особистій  зустрічі.
 3. Штучно підвищують самооцінку дітей, розповідаючи про те, які вони чудові й  унікальні, але ніхто, за винятком, зрозуміло, злочинця їх не розуміє. Діти дуже люблять,  коли їх хвалять і часто готові на всі, щоб похвали не припинялися.
 4. Звертаються до дитини від імені знайомих, авторитетних для дитини людей.  Наприклад, представляються друзями батьків або співробітниками правоохоронних  органів і просять вислати важливу конфіденційну інформацію про себе, родину, дім.

Щоб уберегти дитину від таких ситуацій, необхідно багаторазово програти й проговорити  з нею подібні ситуації. Дитина повинна навчитися автоматично відповідати або  виконувати певні дії. Наприклад - виходити із чата, коли хтось занадто нав'язливо  цікавиться особистою інформацією й обов'язково розповідати Вам про такі спроби! А  Вам належить обов'язково повідомляти про інциденти адміністрації сайту, а в окремих  випадках - і правоохоронним органам.
 

Бути культурним в інтернеті

Як привчити дитину коректному поводженню в мобільному інтернеті? Як і у звичайному  житті, головним правилом кожної людини повинно бути: «Поводься із іншими так, як  хочеш, щоб поводилися з тобою». Намагайтеся донести це правило до своєї дитини на  доступних для її віку прикладах, розповідайте, що людині, яку скривдили в інтернеті, так  само боляче, якби це відбулося при особистій зустрічі.

 Антивіруси й спам-фільтри

Існуючі технології безпеки і технології, що постійно з'являються, здатні не тільки  захистити мобільний телефон і комп'ютер, а й уберегти дитину від безлічі помилок.  Насамперед, Вам самим варто розібратися в принципах роботи цих програм, встановити й  налаштувати їх на Вашому обладнанні, а вже потім - привчати дитину користуватися  ними. Як це зробити? Граючи й пояснюючи на простих прикладах і асоціаціях. Для  маленьких дітей будуть дієвими такі конкретні приклади, як «адже ми закриваємо наш  будинок на ключ, коли кудись ідемо, тому, що не хочемо, щоб хтось сторонній міг увійти  й щось у нас украсти». Підліткам же буде цікаво відчути себе «просунутими  користувачами» і довідатися про принципи роботи програм безпеки.
 

Ніки й паролі

Є таке поняття - особистий простір, а ще прислів'я: «Мій будинок - моя фортеця».  Розповідайте дитині на зрозумілих прикладах про те, що таке її особистий простір: його  кімната, родина, найближчі друзі, захоплення й т. д. Поясніть, що як і в реальному житті  дитина не пустить до своєї кімнати грати чужих, незнайомих людей, і не стане  розповідати про себе стороннім дорослим, так і в інтернеті варто оберігати свій особистий  простір. Для цього в інтерактивному спілкуванні (ICQ), соціальні мережі, чати, форуми)  варто використати псевдоніми-ніки - віртуальні імена. Ці імена можуть підкреслювати  захоплення дитини, але з них ніхто не повинен здогадатися про її вік, адресу, соціальний статус й т. д. А для електронної пошти необхідно використати простий для  запам'ятовування пароль, але не пароль, що асоціюється з дитиною прямо. Щоб пояснити  необхідність використання віртуальних імен і паролів хлопчикам можна розповісти історії  про шляхетних лицарів, що приховували свої імена й секретних агентів. А для маленьких  дівчаток підійде казка про Червону Шапочку.
 

Небезпечна «полуничка»

Всім відомо, що крім величезної кількості корисної, важливої й цікавої інформації, в  інтернеті вистачає й «дорослих» сайтів, відвідування яких може викликати нездоровий  інтерес, збентежити або злякати дитину. От кілька рекомендацій, які допоможуть  уберегти Вашу дитину від психологічних травм:

* Намагайтеся самі, разом з дитиною, знайти коло корисних безпечних сайтів, які вона  надалі буде відвідувати. Періодично відвідуйте їх разом.
 * Ніколи не відмовляйтеся від пояснень, якщо дитина звернулася до Вас із питанням на  делікатну тему. Дитина повинна знати, що у Вас вона може отримати всі необхідні  роз'яснення.
 * Регулярно розмовляйте з дитиною про те, які сайти вона відвідала і що цікавого там  довідалася. Не забувайте самі розповідати й показувати, що корисного Ви знайшли в  інтернеті.

І найголовніше - не слід лаяти дитину, якщо вона відвідала «дорослий» сайт.
 Пам'ятайте, що інформація й життєві ситуації бувають приємні й корисні, а не гарні і  погані, як ми звикли думати. Якщо інформація негативна, ми повинні зрозуміти, чому  корисному вона може нас навчити - бути акуратними, уважними, відповідальними,  довіряти, але перевіряти, поважати себе й т. д. Навчить Вашу дитину поважати себе.  Розповідайте, що людина, яка себе поважає, не буде дивитися всяку дурницю.
 

Інтернет-залежність і як з нею боротися

Ризику стати інтернет-залежним найбільше схильні діти, у яких не складаються відносини  з однолітками й батьками, які намагаються віднайти заміну живому спілкуванню у  віртуальних іграх і чатах. Тут, у розмові з дитиною важливо не протиставляти інтернет  реальному життю, а показати, як вони можуть доповнювати одне одного! Ваша дитина  занадто захоплена іграми-стрілялками? Відмінно, запропонуєте їй стати сильним героєм  не тільки на екрані мобільного телефону або монітора, а насправді зайнятися спортом,  навчитися прийомів самооборони й т. д. Сходіть разом у спортзал, знайдіть підходящу  спортивну секцію.

Важливо правильно використати властиву кожній дитині рису - цікавість! Добре знаючи  свою дитину, Ви обов'язково знайдете в навколишньому світі речі, які її обов'язково  зацікавлять, і в цьому пошуку Вам знов-таки зможе допомогти інтернет.